Print this page

40 rokov pravidelného vysielania z legendárnej obrátenej pyramídy Foto: STVR

Pred štyridsiatimi rokmi, 27. marca 1985 o 4.30 hodine ráno, odzneli prvé ranné správy zo symbolu slovenského rozhlasového vysielania – z budovy obrátenej pyramídy na Mýtnej ulici v Bratislave. Slovenský rozhlas si toto významné jubileum pripomenie špeciálnym programom pre poslucháčov na všetkých vysielacích okruhoch.

Budova Slovenského rozhlasu, ktorá bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a v roku 2001 získala titul Stavba storočia na Slovensku v kategórii Spoločenské stavby, je dielom architektov Štefana Svetka, Štefana Ďurkoviča a Barnabáša Kisslinga. Výstavba trvala 16 rokov a svojim originálnym tvarom a technickým riešením patrí medzi architektonické dominanty Bratislavy. Interiér riešila architektka Mária Skočková.

Pred presťahovaním do súčasnej budovy bola centrom rozhlasového vysielania bývalá školská budova na Zochovej ulici v Bratislave. Ako sídlo rozhlasového vysielania slúžila od augusta 1944 (spolu s ďalšou rozhlasovou budovou na Leninovom/Jakubovom námestí 12), no kapacitné a technologické požiadavky si vyžiadali moderné riešenie. Niekdajšie „Nové rozhlasové stredisko“ v tvare obrátenej pyramídy sa stalo nielen architektonickým skvostom, ale aj technologicky pokrokovým centrom slovenského rozhlasového vysielania.

Vďaka revolučnej konštrukcii je jedinou budovou na svete, ktorá vo svojom vnútri ukrýva menšiu obrátenú pyramídu. Táto vnútorná pyramída je zavesená na 12 oceľových lanách a ukotvená do železobetónového jadra. Slúži na umiestnenie najcitlivejších rozhlasových prevádzok, ako sú nahrávacie a vysielacie štúdiá, prehrávacie pracoviská a fonotéky, čím zabezpečuje ochranu pred vonkajším hlukom a vibráciami.

Pri príležitosti 40. výročia zchystá STVR špeciálne tematické vysielanie. „Rádio Slovensko bude mať počas celého týždňa v rannom vysielaní poslucháčsky kvíz, v ktorom zaznejú otázky súvisiace s touto ikonickou stavbou. Vo štvrtok prinesie množstvo archívnych nahrávok a reportáž o opätovnom rozsvietení nápisu na budove rozhlasu. Budove obrátenej pyramídy sa bude Rádio Slovensko venovať aj v Téme popoludnia a v diskusnej relácii Kontakty za účasti historikov a stavebných inžinierov,“ povedal Roman Bomboš, poverený vedením Slovenského rozhlasu. Rádio Regina Západ odvysiela priamo zo strechy budovy časť svojho poludňajšieho programu a Rádio Devín priblíži štart vysielania z pyramídy autentickými zvukovými ukážkami spred 40 rokov.

Súčasťou pyramídy je aj Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, ktoré patrí medzi najvýznamnejšie hudobné priestory na Slovensku a je známe svojou výnimočnou akustikou. Nachádza sa tu najväčší organ na Slovensku a jeden z najväčších v krajinách V4, ktorý disponuje 6373 píšťalami a 83 registrami. Štúdio je architektonicky navrhnuté tak, aby dosahovalo špičkové zvukové vlastnosti – jeho sála je postavená na princípe „dom v dome“, pričom celá konštrukcia je odpružená oceľovými pružinami, ktoré pohlcujú nežiaduci hluk a vibrácie. Vďaka týmto technickým riešeniam je považované za jedno z najlepších nahrávacích a koncertných štúdií v Európe, informuje STVR v tlačovej správe.