Dá sa lepenie obkladačiek zvládnuť svojpomocne? Ako na to?

Dá sa lepenie obkladačiek zvládnuť svojpomocne? Ako na to? Foto: iStock

Lepenie obkladačiek sa dá zvládnuť aj vlastnými rukami. Treba však dodržiavať správny pracovný postup, poznať správne poradie jednotlivých krokov, použiť správne náradie a výsledok môže pozitívne prekvapiť nielen vás, ale aj profesionálnych obkladačov. Pre tých, ktorí uvažujú o lepení obkladačiek do svojej kuchyne alebo kúpeľne, sme pripravili kratší návod, ako to urobiť tak, aby všetko dobre dopadlo, aj keď to robíte prvý raz.

Pri každej práci je dôležité použiť vhodný materiál, dodržiavať správny pracovný postup, poznať správne poradie jednotlivých krokov, použiť správne náradie a výsledky nevystanú. Tak je to aj s pokládkou dlaždíc a obkladačiek bez ohľadu na to, či ide o novostavbu alebo renováciu priestorov. Pokládka si vyžaduje starostlivú prípravu, precíznosť a dodržanie niekoľkých základných krokov. Ak všetko budete rešpektovať, určite budete spokojní s výkonom a hrdí na svoj úspech.

Lepenie obkladačiek – dôležitá je správna príprava

Pri obkladaní stien a podláh dlaždicami a obkladačkami je dôležitý nielen správny výber materiálu, ale aj správna príprava podkladu. Povrch musí byť dostatočne rovný, suchý, čistý, únosný, pevný, zbavený trhlín, prachu, nečistôt a mastnoty. Nerovný podklad treba vyrovnať vhodnou vyrovnávacou hmotou.

Dobre pripravený podklad je dôležitý pre všetky ďalšie kroky a obkladačky a dlaždice budú oveľa odolnejšie a trvanlivejšie. Ak sa obklady budú lepiť na nový podklad, odporúča sa použiť najskôr základný náter.

Samozrejme, dôležitý je aj správny výber obkladačiek a dlaždíc, ale aj lepidla. Do kúpeľne treba použiť obklady odolné voči vlhkosti a do kuchyne také, ktoré sa ľahko a jednoducho čistia. Ak potrebujete dlaždice na vonkajšie povrchy, dôležitá je protišmykovosť a odolnosť voči všetkým poveternostným podmienkam. Veľkosť obkladačiek je tiež dôležitá, väčšie prvky môžu priestor vizuálne zväčšiť, menšie sú flexibilnejšie pri vytváraní rôznych vzorov.

Pri výbere obkladov pozornosť venujte aj cene. Veľkoformátové dlaždice, ktoré sú v týchto rokoch v trende, alebo mozaiky sú drahšie ako klasické dlaždice. Ich pokládka si vyžaduje viac skúseností. Práca s menšími obkladačkami môže byť náročnejšia a vyžadujú si viac škárovacieho materiálu, čo môže zvýšiť náklady. Rozpočet si preto treba dobre naplánovať. Premysleným výberom určite dosiahnete dokonalú rovnováhu medzi estetikou, funkčnosťou a cenou.

Samotná pokládka dlažby vyžaduje starostlivosť a presnosť, aby sa neskôr neobjavili problémy. Ak chcete obložiť celú miestnosť, začnite stenou a až potom sa venujte podlahe. Je potrebné prvý rad vyrovnať podľa murárskej šnúry, to zabezpečí, že obkladačky a dlaždice budú zalepené v jednej priamke. Lepidlo sa na povrch rovnomerne nanáša pomocou zubovej stierky. Obkladačky a dlaždice sa kladú jedna vedľa druhej na vrstvu lepidla, jemne sa pritlačia a nakoniec sa pre lepšie priľnutie poklepú gumovým kladivom. Medzi dlaždice sa umiestňujú plastové dištančné krížiky, ktoré zabezpečia rovnomerné rozstupy. Medzery neskôr vyplníte škárovacou hmotou.

Posledný krok - škárovanie

Tento krok nasleduje, keď sú všetky dlaždice na svojom mieste a lepidlo zaschnuté (čo zvyčajne trvá do 24 hodín). Škáry, resp. medzery medzi obkladmi slúžia na zabránenie prenikaniu vlhkosti a nečistôt pod povrch, a zároveň sú estetickým prvkom. Môžete si vybrať škárovaciu hmotu, ktorá farebne ladí s obkladmi, alebo použiť kontrastný tón pre výraznejší a živší priestor.

Škárovacia hmota sa nanáša diagonálne po celej ploche steny alebo podlahy. Prebytočnú škárovaciu hmotu treba utrieť vlhkou špongiou, pretože zaschnutá sa ťažšie odstraňuje a hrozí poškodenie glazovaného povrchu. Nakoniec, keď je všetko suché, nanesie sa ochranný náter, aby škáry časom nestmavli hromadením nečistôt a vlhkosti. Sčernené škáry sa môžu objaviť aj v kúpeľni, ktorá bola len prednedávnom dokončená, ak neboli správne ošetrené proti vlhkosti. Okrem toho okolo umývadla a vane, resp. v sprchovacom kúte (najmä v rohoch), kde sa voda najviac zadržiava, je potrebné naniesť tesniacu hmotu proti prenikaniu vody.

Ak nie ste profesionálom, pokládka obkladov môže byť pre vás veľkou výzvou a náročnou úlohou. Určite ju však zdoláte, len sa treba správne pripraviť, ozbrojiť trpezlivosťou a sústrediť na jednotlivé kroky, od prípravy povrchu po škárovanie. Ste pripravení položiť svoje prvé obklady a vytvoriť priestor, na ktorý budete hrdí? Stačí si vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce!