V utorok 18.10. by diváci na filmovom festivale Jeden svet v Bratislave nemali vynechať diskusiu o sociálnych sieťach a ich vplyve na naše vnímanie reality.
Ako a akým spôsobom Facebook a ďalšie sociálne siete, a vôbec možnosti, ktoré poskytuje internet, menia naše vnímanie sveta okolo nás? Prečo sa tak jednoducho šíria manipulácie a rôzne hoaxy? Je to charakterom nových informačných nástrojov alebo je to v nás samotných?
Odpovede na tieto otázky sa pokúsia nájsť hostia diskusie s názvom "Vrtieť webom – informácie v ére digitálnych médií" – mediálna analytička Miroslava Kernová, psychológ Dušan Ondrušek a sociológ Petr Lupač. Diskusiu na Jednom svete organizujú občanské sdružení Téma dne a projekt Svet medzi riadkami. Koná sa 18.10. o 19:30 v KC Dunaj.
Diskutujúci budú debatovať o situácii, v ktorej sa časť publika odkláňa od klasických médií k tzv. alternatívnym či novým médiám a pri poznávaní sveta okolo nás preferuje sociálne siete. Nedávna štúdia s názvom "The spreading of misinformation online" publikovaná v časopise Americkej akadémie vied prišla k záveru, že "ľudia väčšinou zdieľajú informácie potvrdzujúce ich predsudky a venujú len malú pozornosť pravdivosti a faktom." To umožňuje používateľom internetu cielene prehliadať obsah, ktorý nevyhovuje ich skresleniam pri poznávaní sveta okolo nás.
Internet teda v nebývalej miere umožnil publiku vytvárať si vlastný obsah, publikum vďaka internetu 2.0 a zvlášť vďaka sociálnym sieťam novej generácie, získalo možnosť vytvárať si vlastný svet. Vlastnú "bublinu" reality. Z Facebooku sa stala nová "superhomepage", ktorú si tvorí každý sám.
Na okraji záujmu významnej časti publika teda zostáva fakt, že obsah nových médií šírený cez sociálne siete sa odkláňa od dodržiavania novinárskych štandardov a šíri nekorektne zazdrojované a v konečnom dôsledku nesprávne interpretované informácie. Autori tohto obsahu pritom využívajú celú paletu vedomých či nevedomých logických chýb v argumentácii, zmazávajú hranicu medzi spravodajstvom a publicistikou a podkladajú sa názorovému a postojovému prednastaveniu publika. Spoločenská zodpovednosť a kredibilita týchto médií je pritom oproti klasickým rádovo nižšia.
Nové médiá a sociálne siete tak svojich návštevníkov utvrdzujú v predstave, ktorá nezodpovedá realite, len predstave o nej. "To však so sebou nesie aj praktické dopady, keďže to, čo považujeme za reálne, síce možno momentálne skutočné nie je, ale stáva sa takým vo svojich dôsledkoch," vysvetľuje Peter Ivanič, odborný koordinátor projektu Svet medzi riadkami.
Diskusia nasleduje po projekcii filmu z ponuky festivalu Jeden svet Pomôžte nájsť Sunila, ktorá sa začína o 18:00. Tento dokument veľmi názorne ukazuje tak pozitívnu, ako aj temnú stránku sociálnych sietí, čím divákov nepriamo uvedie do témy diskusie. Vstup na diskusiu je voľný.
---
Pre viac informácií kontaktujte: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0910177779
Aktuálne info aj na FB stránke projektu http://www.facebook.com/svetmedziriadkami/