Dolupodpísaní členovia Činoherného súboru SND sa dištancujú od pripravovaného koncertu ruskej prorežimnej opernej speváčky Anny Netrebko v SND. Hoci generálna riaditeľka Zuzana Ťapáková považuje všetku kritiku za nepatričnú, my za nepatričné považujeme už samotné pozvanie na koncert, a to hneď z niekoľkých dôvodov.
Vo svojej histórii bolo SND vždy inštitúciou, ktorá ovplyvňovala hodnoty a morálku spoločnosti. Ako jej zamestnanci sa však cítime aj súčasťou širšieho ekosystému kultúry a umenia na Slovensku a ten dnes, bohužiaľ, trpí nekompetentnými zásahmi rezortu kultúry.
V situácii, keď naše kultúrne a umelecké inštitúcie prichádzajú o kvalitných ľudí, keď sú zatvárané galérie a múzeá, v čase, keď sú nezriaďovaní tvorcovia obmedzovaní znefunkčnením Fondu na podporu umenia a keď sa celá spoločnosť skladá na konsolidačné opatrenia vlády, považujeme pozvanie ruskej prorežimnej umelkyne za štvrť milióna eur za necitlivé a okázalé míňanie peňazí, ktoré by dnes potrebovala predovšetkým naša kultúra a naši tvorcovia. Z nákladov na jedno 90-minútové vystúpenie ruskej sopranistky v SND mohli byť vyprodukované minimálne dve veľké operné predstavenia alebo niekoľko premiér činoherných hier.
Za dostatočný dôvod na odmietnutie koncertu považujeme aj súvislosti, o ktorých generálna riaditeľka SND podľa jej vlastných slov vôbec neuvažovala. Anna Netrebko je síce jednou z najvýznamnejších svetových sopranistiek, no zároveň je aj dlhoročnou podporovateľkou Vladimíra Putina, oslavovala anexiu Krymu a aj napriek tomu, že odsúdila vojnu na Ukrajine či vyhlásila, že nie je členkou žiadnej politickej strany a v spojení so žiadnym lídrom Ruska, stále patrí k vývozným artiklom kremeľského režimu. Jej pozvaniu predchádza silnejúca proruská rétorika aj kroky vládnych politikov, ktorí čoraz otvorenejšie prejavujú sympatie s Putinovou verziou sveta. To všetko spolu s nejasným pozadím pozvania Anny Netrebko dáva tušiť, komu a čomu jej vystúpenie v SND poslúži.
Koncertom nestúpne prestíž SND a ani sa nezaradíme medzi najvýznamnejšie operné domy sveta. S určitosťou sa však zaradíme medzi tých, ktorí zavreli oči a neprejavili empatiu ani v situácii, keď tento režim vedie už dva roky u nášho suseda vojnu a ohrozuje pritom aj našu bezpečnosť. Každý tón árií Anny Netrebko bude viac pripomínať utrpenie našich susedov než svetový zážitok z hudby, ktorý na pozadí týchto okolností už ona sama nemôže priniesť.
Divadlo je živým organizmom, ktorý zabáva, povznáša a prináša posolstvá ale je aj zrkadlom doby a národa, v ktorom vzniká a formuje sa. Každý z nás svojím konaním rozhoduje, každý deň a v každej chvíli. A nesie pritom aj z toho vyplývajúcu spoločenskú zodpovednosť. Pri rozhodnutí pozvať Annu Netrebko však práve túto spoločenskú zodpovednosť predstaviteľov manažmentu SND postrádame.
Emília Vášáryová
Kamila Magálová
Jakub Rybárik
Richard Stanke
Ondrej Kovaľ
Jana Oľhová
Alexander Bárta
Rebeka Poláková
Gregor Hološka
Martin Šalacha
Ján Gallovič
Juraj Loj
Jana Kovalčiková
Emil Horváth
Anežka Petrová
Ján Luterán
Ivana Kuxová
Táňa Pauhofová
Pavla Ružiak Gejdošová
Barbora Andrešičová
Robert Roth
František Kovár
Zuzana Fialová
Daniel Majling
Jozef Vajda
Naďa Bradáčová
Monika Bekr Hilmerová
Tomáš Maštalír
Nina Tarasovičová
Daniel Žulčák
Martin Manák
Simona Nagyová
Adam Jančina
Samuel Šimko
Martin Huba
Alena Weisel Lelková
Branislav Bystriansky
Alex Kukla
Martin Klinčúch
Kristína Koblišková
Adam Madeja
Samuel Ducár
Milan Ondrík
Maxim Rozendberg
Matej Janík
Kamila Heribanová
Pavol Viecha
Zora Bezáková
Radana Lukáčiková-Hromníková
Roman Poláčik
Zuzana Kocúriková
Mário Drgoňa