Negatívne stránky online komunikácie: Kyberšikana, hate speech a toxické komentáre (VIDEO)

Negatívne stránky online komunikácie: Kyberšikana, hate speech a toxické komentáre (VIDEO) Ilustr. foto: Orange

Hoci online svet ponúka mnoho benefitov, musíme si uvedomiť aj jeho tienisté stránky. Tie sa najčastejšie prejavujú v podobe kyberšikany, hate speechu a toxických komentárov, ktoré môžu mať na psychiku detí a mladých ľudí zničujúci dopad.

Článok je súčasťou spolupráce Omediach.com a programu Beznastrah.online od Orangeu, ktorého cieľom je vzdelávať dospelých o tom, ako môžu chrániť deti a mladých pred negatívnymi dopadmi používania digitálnych médií. Program prináša užitočné informácie a rady odborníkov, bezplatnú online poradňu a rovnomennú praktickú publikáciu pre rodičov. Súčasťou programu sú aj materiály pre učiteľov.

Kyberšikana je úmyselné a opakované ubližovanie inej osobe prostredníctvom elektronických médií, ako sú sociálne siete, chaty, emaily a SMS správy. Obeťou sa môže stať ktokoľvek, bez ohľadu na vek, pohlavie, rasu alebo sociálne postavenie. Kyberšikana môže mať rôzne formy - od ohovárania a ponižovania cez vyhrážanie sa a zastrašovanie až po zverejňovanie kompromitujúcich fotografií a videí.

Hate speech označuje nenávistné prejavy, ktoré sú namierené proti jednotlivcovi alebo skupine ľudí na základe ich rasy, náboženstva, sexuálnej orientácie, národnosti alebo inej charakteristiky. Často sa šíri prostredníctvom online komentárov či sociálnych sietí. Jeho cieľom je vyvolať strach, nenávisť a rozdeľovanie spoločnosti.

Toxické komentáre sú negatívne, urážlivé a zraňujúce správy, ktoré sa zverejňujú v online priestore. Môžu mať formu kritiky, posmechu, nadávok a vyhrážok. Toxické komentáre často vychádzajú z anonymity online prostredia, kde sa ľudia cítia menej zodpovední za svoje slová.

O svoje skúsenosti v online priestore v diskusii beznastrah.online Talks rozprávali: speváčka a influencérka Katka Koščová, Marek Madro z IPčka a Peter Šebo z podcastu Digitálni rodičia.

V diskusii zaznela osobná skúsenosť speváčky Katky Koščovej, ktorá sa s toxickými komentármi a hate speechom stretávala už v začiatkoch svojej kariéry. Poukázala na to, že tieto negatívne prejavy môžu mať na psychiku človeka zničujúci dopad, najmä ak nie je na ne pripravený.

Marek Madro zdôraznil, že dôležité je rozlišovať medzi hate speechom a kyberšikanou, hoci obidva fenomény spadajú pod spoločný pojem „hate“. Hate speech je zameraný proti ideológii alebo skupine ľudí, zatiaľ čo kyberšikana je priamym útokom na konkrétnu osobu s cieľom získať z jej poníženia nejakú výhodu.

Negatívne prejavy v online komunikácii môžu mať na psychiku detí a mladých ľudí vážne následky, ako sú:

  • Znížené sebavedomie a sebaúcta: Neustála kritika a negatívne komentáre môžu viesť k tomu, že dieťa začne pochybovať o svojej hodnote
  • Strach a úzkosť: Kyberšikana a hate speech môžu vyvolať u detí strach a úzkosť, ktoré sa môžu prejavovať aj v reálnom živote
  • Sociálna izolácia: Deti, ktoré sú obeťami kyberšikany, sa môžu stiahnuť do seba a izolovať sa od svojich kamarátov
  • Depresia a samovražedné myšlienky: V extrémnych prípadoch môžu negatívne prejavy v online priestore viesť až k depresiám a samovražedným myšlienkam.

Je dôležité si uvedomiť, že online priestor nie je imúnny voči nenávisti a agresii. Rodičia a pedagógovia by sa mali aktívne zapájať do prevencie a edukácie detí o bezpečnosti v online svete a naučiť ich, ako sa brániť voči negatívnym prejavom.