
Fond na podporu umenia kolabuje. Ohrozené sú kultúrne festivaly, knižnice či kultúrne podujatia. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva ministerku kultúry, aby konala, sfunkčnila Fond a urobila jeho fungovanie transparentným. V opačnom prípade nastane kompletný kolaps Fondu a jeho verejnoprávnosti.
Predseda SaS Branislav Gröhling pripomenul, že pre nefunkčnosť Fondu na podporu umenia mal skončiť Festival detských folklórnych súborov po 18 rokoch fungovania. Napokon koalícia avizovala, že festival zachráni Tipos, ktorý spadá pod ministerstvo športu. „Chápete, čo sa tu deje? Huliak dnes zachraňuje Šimkovičovú a jej nefunkčné ministerstvo. Už aj Huliak urobil pre slovenskú kultúru viac než Martina Šimkovičová. Kam sme sa to dostali? Nad tým ostáva rozum stáť,“ pýta sa Gröhling.
Branislav Gröhling uviedol, že Šimkovičová si takto pripísala ďalšie zlyhanie na svoj účet. Pripomenul, že stihla znefunkčniť viaceré kultúrne inštitúcie, z ktorých odišli uznávaní odborníci, vrátane SNG, SND, Bibiany. „Koľko inštitúcií musí ministerka Šimkovičová rozložiť, aby vláda pochopila, že Martina Šimkovičová zrovnáva slovenskú kultúru so zemou?“ pýta sa predseda SaS.
Gröhling dodal, že Fond na podporu umenia fungoval efektívne, no problém nastal pri vládnej novele zákona z roku 2024. „Fond kedysi spravoval tisícky projektov s minimom personálu. Dnes je paralyzovaný a vládne v ňom chaos. Šimkovičová vymenila skúsených ľudí za politicky spriaznené osoby. Tie svoju úlohu nezvládajú, vďaka čomu Fond ani komisie nefungujú.“
Tímlíder SaS pre kultúru René Parák dodal, že kľúčové rozhodnutia prijímajú na FPU ľudia bez znalosti kultúrneho prostredia. Šimkovičová podľa Paráka okato klame, keď tvrdí, že Fondu funguje bez problémov. „Ministerskí nominanti nerozumejú kultúrne a nezúčastňujú sa na zasadnutiach Rady FPU. Jediný kandidát, ktorý chodil na zasadnutia bol Ján Hrkút. Ten potvrdil, že ho inštruovali, aby sa zasadnutí nezúčastnil, čo odmietol. Ministerstvo tiež vyhodilo členov komisií a odmietlo vymenovať nových.“ Výsledkom je, že Fond z 2,8 milióna eur poukázal iba 800 000 eur na kultúrne projekty a podujatia.
Parák dodáva, že hrozia desiatky žalôb od poškodených subjektov, ktorým Šimkovičovej nominanti v FPU nepriznali podporu napriek vysokému hodnoteniu od odborných komisí. Podľa Paráka zápisy z Rady FPU potvrdzujú, že Rada nerozhoduje o podpore umenia odborne, ale na základe vymyslených, tendenčných a ideologických dôvodov.
Za najväčší problém považuje Parák fakt, že Šimkovičová nevymovala ani jedného zástupcu odbornej verejnosti do Rady FPU v 4 oblastiach. „Chýbajú zástupcovia za oblasť samospráv, literatúry, nehmotného kultúrneho dedičstva a za spoločnú oblasť hudbonej tvorby, divadla a vizuálneho umenia. Združenie SK8 pritom ministerke navrhlo dvoch kandidátov. Ministerka sa napriek tomu so zástupcami SK8 ani len nestretla, čo sa stalo prvýkrát v histórii.“
„Vyzývame ministerku aby okamžite konala, aby stransparentila fungovanie Fondu a sfunkčnila Fond vymenovaním zástupcov. Zdá sa, že ministerka chce, aby o podpore umenia nerozhodovali odborníci, ale jej politickí nominanti, ktorí sa kultúre nerozumejú. Takto je totálny rozklad kultúry. Konaním Šimkovičovej trpí slovenská kultúra, slovenské umenie či umelecké festivaly,“ uvádza René Parák.
Ondrej Dostál dodal, že ministerstvo kultúry žiadal o informácie o členoch FPU, ich vymenovaní a pôsobení. Ministerstvo kultúry mu však odmieta a poskytnúť informácie. Pripomenul, že koalícia žiada od neštátneho sektora presný opak. „Vláda dnes vyjadrila súhlas s dvomi poslaneckými návrhmi zákonov. Ide o novelu tlačového zákona a zákona o mimovládkach. Výsledkom je, že mimovládky budú povinné odpovedať na všetky otázky verejnosti. Ale ministerstvo kultúry, ktoré platí každý jeden občan Slovenska, nemusí verejnosti odpovedať vôbec.“