Trumpova Amerika je teraz Putinovým spojencom, píše bruselský server Politico

Trumpova Amerika je teraz Putinovým spojencom, píše bruselský server Politico Ilustr. foto Facebook V. Putin

Vojna núti ľudí, aby si vybrali stranu. A americký prezident Donald Trump, ako sa mnohým v Európe zdá, stojí na strane ruského prezidenta Vladimíra Putina, napísal bruselský server Politico. Zásahy nového šéfa Bieleho domu do rusko-ukrajinského konfliktu podľa serveru urobili z nočnej mory Ukrajincov i mnohých ich spojencov skutočnosť a prevrátili transatlantický vzťah, ktorý je základom európskej bezpečnosti od roku 1945.

 Európski politici začínajú chápať, ako hlboko sa ich svet zmenil. Teraz sa musia vysporiadať so Spojenými štátmi, ktoré sú prinajlepšom skeptické a prinajhoršom nepriateľské voči starému svetu, ktorý Európa zastupuje, poznamenalo Politico. Všetky pretrvávajúce pochybnosti o miere Trumpovej ochoty robiť si v Európe nepriateľov, uťal americký prezident v utorok večer, keď obvinil Ukrajinu, že "začala" vojnu s Ruskom. Toto vyjadrenie podľa serveru šokovalo aj tých najvernejších amerických priateľov v regióne.

Takmer tri roky trvajúcu vojnu začalo Rusko na konci februára 2022 inváziou na východe, juhu a severe Ukrajiny a aj v týchto dňoch sa snaží dobývať ďalšie ukrajinské územie a ďalej podniká vzdušné útoky hlboko za frontom. Ukrajina sa doteraz invázii bránila aj za výraznej americkej podpory, tú však Trump dlhodobo spochybňuje. Hovorí o tom, že vojnu treba ukončiť, ale jeho predstavy o mierovom usporiadaní nie sú jasné.

"Ježišu," komentoval podľa Politika Trumpovo vyjadrenie nemenovaný britský vládny úradník. "Takže teraz tu máme spojenectvo medzi ruským prezidentom, ktorý chce zničiť Európu, a americkým prezidentom, ktorý chce tiež zničiť Európu," poznamenal iný európsky diplomat.

Zatiaľ čo bývalý americký prezident Joe Biden vyjadroval Ukrajine tri roky neochvejnú podporu, jeho nástupca v Bielom dome podľa Politica "ide na ruku" Putinovi. Vo svojom stredajšom vyjadrení Trump ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil za za "niepríliš úspešného komika" a "diktátora", ktorý podľa neho prehovoril USA k poskytnutiu finančnej pomoci Ukrajine. Priznal tiež, že mu na výsledku vojny príliš nezáleží. "Táto vojna je oveľa dôležitejšia pre Európu ako pre nás. Máme veľký krásny oceán, ktorý nás oddeľuje," napísal Trump na sociálnej sieti.

Správanie nového amerického prezidenta je však podľa bruselského servera v súlade s nepriateľstvom, ktoré Trump chová voči Európe od svojho návratu do úradu. Len za mesiac stihol oznámiť uvalenie ciel na dovoz z EÚ, opakovane kritizovať Európsku úniu ako inštitúciu, predať Ukrajinu ešte pred začatím mierových rozhovorov a uvítať Putina späť na medzinárodnom výslní. V interných kruhoch v Bruseli niektorí diplomati podľa Politica priamo spomínajú myšlienku, ktorá bola predtým nemysliteľná, a síce, že vedenie USA nachádza spoločnú reč s Ruskom v snahe zničiť Európsku úniu.

Počas prvého kola rozhovorov medzi americkou a ruskou delegáciou v Saudskej Arábii z tohto týždňa obe strany diskutovali o témach, ktoré narúšajú ich vzťahy. Patria medzi ne okrem iného sankcie uvalené na Moskvu v reakcii na jej inváziu na Ukrajine. Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a jeho ruský náprotivok Sergej Lavrov riešili aj budúcu energetickú spoluprácu a investície.

K súčasnému dianiu vydali svoje vyhlásenie aj proeurópske politické strany v Európskom parlamente. "Európa sa už nemôže plne spoliehať na Spojené štáty pri obrane našich zdieľaných hodnôt a záujmov. Európske krajiny musia teraz urýchlene konať, aby si zabezpečili svoju vlastnú obranu, s väčšími výdavkami na armádu a väčšou podporou Ukrajiny," stojí v spoločnom texte lídrov frakcie Európskej ľudovej strany (EPP), frakcie socialistov a  Zelených. "Bezpečnosť Ukrajiny je bezpečnosťou Európy," dodáva text.

K textu sa nepripojila frakcia Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), do ktorej patrí aj strana talianskej premiérky Giorgie Meloniovej, ktorú spája s Trumpom blízky vzťah. "Neboli sme spokojní s tým, ako boli Spojené štáty hodnotené v texte...teraz je čas na pokojný dialóg a je potrebné sa zamerať na pragmatické riešenia," uviedol hovorca frakcie.

Aj bývalý britský premiér Boris Johnson, ktorý bol s Trumpom v pravidelnom kontakte, si myslí, že by Európa nemala reagovať prehnane. "Trumpove vyhlásenia nemajú byť historicky presné, ale šokovať Európanov, aby začali konať," uviedol Johnson. Podobný názor vyjadril aj nemenovaný poľský predstaviteľ s tým, že americký prezident nechce vystúpiť z NATO alebo rozdeliť Európu. "Chce len, aby Európa prevzala väčšiu zodpovednosť za svoju bezpečnosť a posilnila NATO," uviedol.

Keď sú teda Trumpove komentáre iba pozíciou pre vyjednávanie, čo presne sa vyjednáva? V čí prospech? A ktorá strana kvôli tomu pociťuje najväčší tlak? Práve teraz Ukrajina ani Európa nie sú pri rokovacom stole a cítia napätie, zatiaľ čo ruské médiá sa radujú, napísal server Politico.