Rakovina krčka maternice nepozná vek, spoločenské postavenie a ani iné rozdiely. Patrí však medzi onkologické ochorenia, ktorým sa dá v mnohých prípadoch predchádzať vďaka pravidelným prehliadkam a očkovaniu proti ľudskému papilomavírusu (HPV). Aj napriek tomu na Slovensku ročne pribudne okolo 600 nových prípadov a približne 200 žien tomuto ochoreniu podľahne.
Rakovina krčka maternice býva najčastejšie diagnostikovaná ženám do 45 rokov, pravidelné prehliadky je vhodné absolvovať už od mladšieho veku. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie stojí za 99 percentami všetkých prípadov vysokorizikový vírus HPV.
Od roku 2020 sa výskyt ochorenia ustálil na úrovni 34 prípadov na 100-tisíc poistenkýň VšZP. Dobrou správou je medziročný pokles diagnostikovaných zhubných nádorov krčka maternice, VšZP však zaznamenáva nárast počtu poisteniek s diagnózou karcinómu in situ, teda predrakovinového štádia.
„Karcinóm krčka maternice spočiatku nemá žiadne príznaky. Platí, že čím skôr je toto ochorenie diagnostikované, tým je vyššia šanca na vyliečenie. Prevencia pritom spočíva v dvoch jednoduchých krokoch, a to v kombinácii pravidelných gynekologických prehliadok a očkovania proti HPV vírusu. Všetky ženy by mali v tomto ohľade venovať dostatočnú pozornosť svojmu zdraviu a raz ročne preventívne navštíviť svojho gynekológa,“ upozorňuje riaditeľka sekcie zdravotných činností VšZP MUDr. Lucia Vitárius.
VšZP od roku 2019 pravidelne pozýva svojich poistencov na vyšetrenia v rámci populačného skríningu onkologických ochorení. Na mesačnej báze odosiela poistenkám pozvánky aj na vyšetrenie v súvislosti s prevenciou rakoviny krčka maternice. „V roku 2024 bolo na poistenky VšZP zaslaných takmer 175-tisíc pozvánok na cytologické vyšetrenie, zúčastnilo sa na ňom však len necelých 20-tisíc žien, teda iba 11 percent. Pozitívny výsledok vyšetrenia malo 432 z nich, v 27 prípadoch sa potvrdilo onkologické ochorenie,“ hovorí manažérka oddelenia komunikácie a hovorkyňa VšZP Marianna Bublavá.
„Rakovina krčka maternice je ochorením, ktorému vieme vďaka prevencii, kam patrí napríklad aj očkovanie, úplne predísť, alebo ho vďaka skríningovým programom včas zachytiť a úspešne liečiť. Aj preto patria k prioritám VšZP cielené preventívne aktivity a participácia na skríningových programoch. Našou ambíciou je zvyšovať nielen osvetu, ale aj motiváciu poistencov – či v tomto prípade poistenkýň – aby využívali to, čo im dnes zdravotnícky systém umožňuje a lekárska veda ponúka. Absolvovanie vyšetrenia steru krčka maternice alebo očkovanie ich stojí niekoľko minút času, môže im však zachrániť život. Neustále preto hľadáme nové cesty, ako verejnosti trpezlivo vysvetľovať a dostávať do povedomia dôležitosť prevencie,“ zdôrazňuje predseda predstavenstva a generálny riaditeľ VšZP Matúš Jurových.
Ako líder v prevencii prichádza VšZP s novým benefitom v rámci benefitného programu Peňaženka zdravia MINI. Od 1. januára 2025 môžu poistenky využiť príspevok vo výške 30 eur ročne pri voľbe Liquid Based Cytology (LBC) ako súčasť gynekologickej preventívnej prehliadky u zmluvného gynekológa. LBC je moderné cytologické vyšetrenie na spoľahlivé zachytenie nádorových zmien buniek krčka maternice. Je neinvazívne, bezbolestné a dokáže odhaliť aj predrakovinové stavy krčka maternice. Príspevok môžu využiť ženy od 18 rokov, pričom vyšetrenie LBC preplatí VšZP každý rok. Možnosť využiť LBC cytológiu ponúka VšZP za rovnakých podmienok v Peňaženke zdravia MAXI už od roku 2021.
Ďalšou možnosťou prevencie je očkovanie proti HPV. VšZP ponúka v Peňaženke zdravia MINI aj MAXI príspevok na každú dávku vakcíny Gardasil 9 do maximálnej výšky 31,45 € za jednu dávku vakcíny. Benefit je určený poistencom vo veku 15 až 17 rokov (resp. 17 rokov a 364 dní). Viac informácií je dostupných na www.vszp.sk.